Široki Brijeg – Pirika, pir ili na lat. Elymus repens, višestruko ljekovita i hranjiva biljka.
U narodnoj medicini koristi se za liječenj mnogih bolesti tegoba,
službena medicina piroku koristi u liječenjuo upalnih stanja urinarnog trakta te kod stvaranja kamenaca, mokraćnih organa i kod djece, bubrežnih i mokraćnih organa i kanala.
Pirika puzava, ili kako je još nazivaju pirevina ili pirovina, spada u antiinflamatorike, antiflogistike, dermetike, diuretike, depurative, hemolitike, laksative, metabolike, purgative i tonike.
Stara je i poznata ljekovita biljka koja je čovjeku služila kao hrana i kao lijek. Hipokrat, Plinije i drugi rabili su je za liječenje bolesti krvi i mokraćnih organa.
Pirika ima dugačku i razgranatu podzemnu stabljiku s jako raširenim vriježama, te stabljiku do 1,5 metar visine. Listovi su uski, hrapavi i plosnati. U uskim i gustim klasovima razvijaju se cvjetovi. Biljka je poznata kao jako dosadan korov.
Cvate od lipnja do srpnja. Bez naročitog je mirisa, a sladunjava je okusa. Raste kao korov na napuštenom zemljištu, na tlu slabe kvalitete, uz putove, živice, na livadama i poljima.
Sabire se podanak bez vriježa i korjenčića u jesen, očisti se od zemlje, usitni te suši na toplom i prozračnom mjestu, na suncu. Sušenje može biti i umjetno. Služi i kao krmna hrana jer ima dosta hranjivih tvari. Većinom se sabire podanak u proljeće i jesen kad se odvijaju radovi u vrtu.
Ljekoviti sadržaj: agropyrin koji djeluje kao antibiotik te ugljikohidrat tritican, mannitol, vanilin, amigdalin, inozit, inulin, vitamini A i B, željezo, guma, sluz, silicijeve kiseline, fosforne kiseline, jabučne kiseline i šećer.
Koliko cijenimo korov kraj kojega prolazimo ne osvrnuvši se, a koliko nam je potreban u našem svakodnevnom životu? Nitko od nas nije pošteđen od autointoksikacije kao produkta rada metabolizma, te mu je potrebno čišćenje organizma ili pomoć u čišćenju organizma ili pomoć u čišćenju organizma ili izbacivanje sagorjelih i štetnih tvari iz organizma. Pirika upravo spada u red biljaka koje u tome pomažu.
Pirevina ili puzava pirika
Pirika čisti i otapa, a to je ono što nam svakako treba kod oboljenja kao što su kamenci ili sklonost stvaranja kamenaca. Pirika puzava spada u čajne mješavine koje se rabe za otapanje kamenaca uz trputac, stolisnik, preslicu, koprivu itd. Ljekovito djeluje i kod bolesti pluća (katara dišnih putova).
Zapadna pučka medicina rabi piriku za liječenje: upale prostate, infekcija mjehura, bolesti mjehura, probavnih tegoba, proljetnog umora, žučnih kamenaca, gihta, parazita i crva u crijevima, katara jednjaka, reume, jetre, dišnih organa, plućnih komplikacija, gastritisa, bolesti slezene, upale usta, upale bubrega, povreda, artritisa, za otapanje kamenaca, bolesti metabolizma, tegoba sa urinarnim sustavom, kod dječjih tegoba s mokrenjem i mokraćnim organima, kao tonik, za hranu, a koristi se kao zamjena za kavu.
Korijen pirike može u nestašici biti i dobra hrana, može poslužiti i kao nadomjestak za kavu. U oficijelnoj medicini koristi se za liječenje upalnih stanja urinarnog trakta te kod stvaranja kamenaca, mokraćnih organa i kod djece, bubrežnih i mokraćnih organa te kanala dobro je korijen pirike kombinirati s ljekovitim biljkama kao što su žutika i stolisnik.
Puzava pirika ili pirovina
Puzava pirika pomaže:
– u čišćenju cijelog organizma, naročito krvi (te poboljšanju krvne slike)
– kod metaboličkih tegoba
– kod bolesti bubrega i mjehura, naročito kod infekcija
– kod bolesti prostate
– u liječenju bolesti želuca i crijeva
– kod reume i gihta
– kod bronhitisa
– kod problema s jetrom, žuči, slezenom, gušteračom, kožom (osipi, ekcemi itd)
– sa slabim živcima
– te kod ženskih bolesti.
Vrelo:
Www.siroki.com